Még éppen csak tetőzött a negyedik hullám, a halálozások száma nem csökken, de a dél-afrikai mutáns miatt újabb járványhullámra számíthatunk a szakértő szerint.
Ha az omikron továbbra is alacsony kórokozó képességű, akkor nem kell megelőznünk - mondta el Rusvai Miklós virológus az RTL-nek. Szerinte semmiképpen nem szükséges további zárlatintézkedést bevezetni. Hozzátette: aki oltatni akarja magát, az természetesen oltassa. Főleg az olyan rizikócsoportokba tartozó emberek számára ajánlja ezt, akik magas vérnyomással, cukorbetegséggel, túlsúllyal, szívbetegséggel küzdenek. Nekik érdemes beoltatni magukat mindenképpen.
"Nem lennék meglepődve, ha a korábban januárra becsült ötödik hullám akár már december végén elkezdődne."
Ez annak a következménye, hogy milyen már most hazánkban a fertőzöttség - tette hozzá Rusvai Miklós. Az, hogy két olyan emberben észlelték az omikron jelenlétét, akik nem jártak a közelmúltban külföldön, és nem is érintkeztek olyannal, aki a közelmúltban külföldön járt, azt jelenti, hogy ez a vírus már szétterjedt a magyar lakosságban - magyarázta a szakértő.
Mivel az omikron vírusvariáns valószínűsíthetően kisebb kórokozó képességgel rendelkezik, amellett, hogy nagyobb a terjedő képessége, ezért remélhetőleg azokat is immunizálni fogja, akiket semmilyen módon nem lehet meggyőzni, hogy oltassák be magukat.
Ha az omikron valóban olyan enyhe lefolyású, mint ahogy külföldi források beszámoltak, akkor Rusvai szerint az ötödik hullám végére elérhetjük a vágyott 90 százalékos nyájimmunitást.
(forrás: RTL Klub)
Müller Cecília: Már Magyaroszágon van az omikron
Az országos tisztifőorvos pont akkor jelentette be az új vírusvariáns felbukkanását hazánkban, amikor befejezték az oltási akciót. Így még érthetetlenebb, miért hagyták abba.
Koronavírus: Izraelben már a járvány ötödik hullámára készülnek
Izraelben az omikron vírusváltozat terjedése és az R fertőzési együttható fokozatos emelkedése miatt már a koronavírus-járvány ötödik hullámának kitörését próbálják megfékezni - írja az MTI. Magyarországról is érkezett olyan utas, akiben azonosították a variánst.
Az omikron ellen három adag kell a Pfizerből
A vizsgálatok kimutatták, hogy a két adagból álló teljes oltás nem gátolja kellőképpen a Covid-19 kialakulását, ha az omikron variáns okozza a fertőzést, de a súlyos lefolyású betegségtől megvéd.