A DK szerint amíg Orbán marad, marad az orbáni infláció is. Az MSZP szerint kiegészítő nyugdíjemelésre és év közbeni bérmegállapodásra van szükség. Reakciók a friss inflációs adatokra.
Ahogy arról ma már beszámoltunk, miközben Európa legtöbb országában már régóta egyszámjegyű infláció van, addig itthon tovább tombol az orbáni infláció. A KSH szerint az orbáni infláció több mint 20 százalékos, vagyis közel négyszerese az eurót használó uniós tagállamok 5,5 százalékos átlagos inflációjának.
A DK közleményben reagált friss KSH adatokra. Szerintük az Orbán-kormány azóta sem tett egyetlen lépést sem az áremelések ellen. Ehelyett újabb és újabb megszorításokat vezettek be: áremeléseket, rezsiemeléseket és adóemeléseket, eltörölték a CSOK-ot és a babaváró hitelt. Jövőre pedig újabb, családokat érintő megszorítások jönnek, amelyeket egy Orbán Viktor által aláírt kormányhatározat sorol fel.
Amíg Orbán marad, marad az orbáni infláció. A Dobrev Klára vezette szociáldemokrata Árnyékkormány azonban felkészült arra, hogy a kormányváltás után letörje az orbáni inflációt, és ne az árak, hanem a bérek és a nyugdíjak emelkedjenek.
- írta a közlemény jegyzője, Molnár Csaba árnyék-kancelláriaminiszter.
Az MSZP szerint se lehet arra számítani, hogy a következő hónapokban drasztikusan csökkenne az infláció mértéke, ezért szerintük kiegészítő nyugdíjemelésre és év közbeni bérmegállapodásra van szükség.
Korózs Lajos az MSZP Facebook-oldalán közvetített pénteki sajtótájékoztatóján kitért arra is, hogy a nyugdíjas fogyasztói árindex 21,2 százalékos. A poltikus szerint a költségvetésben 1600-1700 milliárd forintos kiigazítást kell végrehajtania a kormánynak még idén.
A pótcselekvések ideje lejárt, átfogó és érdemi intézkedések kellenek. Augusztustól 5 százalékos kiegészítő nyugdíjemelésre van szükség, és azonnal tárgyalni kell az érdekvédelmi szervezetekkel, a munkaadói és a munkavállalói oldal képviselőivel az év közbeni bérmegállapodásról
- mondta.
Lassan egy éve 20% felett az infláció, júniusban se tudott ez alá csökkenni
Júniusban a fogyasztói árak átlagosan 20,1 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. Nem nagyon látszik, hogy lesz ebből egyszámjegyű infláció az év végére, ahogy azt a káoszkormány ígéri.
Megállíthatatlanul csökken a boltok forgalma: -12% a májusi adat
Még mindig nem érte el a szakadék alját a kereskedelem, pedig az orbáni inflációnak köszönhetően már tavaly december óta tart a zuhanás. A covid alatt volt ilyen mértékű a forgalom csökkenése, de az nem volt ennyire tartós.
Közel 7%-ot csökkent a reálkereset áprilisban, nem látszik, hogy mikor lesz kiút a visszaesésből
391 700 forint volt a nettó átlagkereset a KSH adatai szerint.