Vasárnap egy órával kevesebbet alhatunk, mert még mindig nem lett eltörölve az óraátállítás, bár ez valamennyi uniós országban kötelező lenne.
Kevesebb lesz az alvásidőnk a hétvégén a szombat éjszakai nyári időszámításra átállás miatt, ha nem figyelünk erre. Az órák egy órával előre állítása valóban új időszámítást jelent a szervezet számára, amit sokan megszenvednek. Az évmilliók során megszokott eredeti, téli időzónától, az életünket meghatározó úgynevezett cirkadián ritmustól való eltéréshez igazodásért megdolgozik az agyunk és a szervezetünk.
Ha előtte néhány napig tíz-tizenöt perccel többet alszunk, segíthetünk az átálláson.
- javasolja épp ezért a Magyar Alvás Szövetség.
Az óraátállítás eltörlése valamennyi uniós országban kötelező, ennek időpontja, és főként a megfelelő időzónában történő megállapodás kérdése azonban még nagy vitákat kavar.
A Magyar Alvás Szövetség a kormányzati döntések előtt javasolja a szakemberek és a közvélemény érveinek a meghallgatását is. A szakmai szevezet szerint megfontolandó lehet akár a jelenlegi időzóna, a GMT+1 váltás lehetősége, vagy más kronobiológiai javaslatok figyelembe vétele.
Az alvatlanság kora - ahogy jellemezték a Magyar Alvás Szövetség nemzetközi konferenciáján, a Magyar Tudományos Akadémián néhány napja a szakemberek a Covid-világjárvány utáni időszakot - új életmód és egészség szemlélet váltást kíván. Nem hosszabbíthatjuk tovább következmények nélkül a nappalokat, az éjszakai alvásidő rovására.
- hangsúlyozta a szervezet közleményében G. Németh György, a Magyar Alvás Szövetség elnöke.