A valós, piaci ár töredékéért béreltek lakást Ferencvárosban egyes éppen regnáló, vagy egykori fideszes képviselők, akik még arra is lehetőséget kaptak, hogy az adott, általában közpénzből felújított ingatlant feláron megvegyék.
Az akkoriban kormánykritikus Magyar Nemzet robbantotta ki az ügyet még 2016-ban, amikor megírta, hogy Ferencvárosban igen nagyvonalúan bánnak egymással a Fidesz–KDNP képviselői: a piaci ár töredékéért osztogatják egymás közt a többnyire felújított önkormányzati ingatlanokat.
Csak néhány példa: Mészáros Lászlóról, a Fidesz–KDNP ferencvárosi önkormányzati képviselőjéről kiderült, hogy egy 63 négyzetméteres önkormányzati lakást bérel „piaci alapon” 68 ezer forintért havonta. Szabó József korábbi jegyző a felújított Tűzoltó utcai épületben kapott bérlakást, 70 négyzetmétereset, 80 ezer forintért havonta. A szintén fideszes Görgényi Máté ugyanebben a házban pedig egy 104 négyzetméteres önkormányzatit lakást bérelt, mindössze 118 ezer forintért havonta. Ráadásul az ő esetében a bérleti szerződés eredetileg a nagymamája nevére szólt. Habár az albérleti árak általánosságban akkor még nem voltak talán annyira elszállva, mint jelenleg, azért ezek az összegek meg sem közelítették a tényleges piaci értékeket. A Görgényi Máté által használt ingatlanért például normális esetben már akkor is elkértek 3-400 ezer forintot.
De még Varga Mihály bizalmasának, az akkori nemzetgazdasági tárca miniszteri tanácsadójának és férjének is jutott önkormányzati lakás. Varga Zsoltné Szalai Piroska és férje a Thaly Kálmán utcában, egy felújított ingatlanban jutott egy tetőtéri, panorámás lakáshoz.
Bácskai János szerint minden rendben
A kerület polgármestere szerint minden szabályosan történt. Bár a szóban forgó ingatlanokhoz hasonlókat körülbelül háromszoros áron lehet kibérelni a piacon, Bácskai János a Magyar Nemzettel azt közölte, hogy a „valós piaci árakhoz képest kirívóan kedvező áron” sem képviselők, sem más nem jutott lakáshoz. Mivel a cikk megjelenése előtt még polgármesteri hatáskör volt elbírálni az önkormányzati lakások kiutalását, érdeklődtek arról is, hány esetben látta úgy, hogy összeférhetetlenség vagy erkölcsi aggály alapján nem támogatja a szerződés megkötését. A válasza az volt, hogy egyetlen esetben sem.
Nemcsak a bérlés volt jó üzlet
A 444 is elkezdett foglalkozni az üggyel, az ő cikkükből derült ki, hogy a már említett Tűzoltó utcai épületet – egyébként a 66-os szám alatt – csak úgy emlegetik, hogy „védett ház”. Ugyanis számos önkormányzathoz köthető rokon, ismerős ott szerzett lakásbérlési jogot. Az épület több szintes, tetőtéri lakásai pedig mindenkit lázba hoznak, a tetőteraszról ugyanis ellátni egészen a Gellért-hegyig.
A portál be is mutatta, hogy működik ez: Weiszgáber Brigitta, a kerületi turisztikai információs központ vezetője piaci alapon bérelt Viola utcai lakását Szabó János ingatlan értékbecslő 13,3 millióra értékelte. Az ingatlan.com-on a hasonló lakásokat bőven 30 millió forint felett árulják. Weiszgáber Brigitta pedig ennek a becsült árnak a feléért, tehát 6,65 millió forintért, meg is vásárolta a lakást. Illetve ezt az összeget sem kellett kifizetnie az önkormányzatnak, mert kedvező fizetési haladékot is kapott, a vételárat csak 2030-ig kell kifizetnie. Közben a lakás felkerült az ingatlan.com-ra, ahol 31-32 millióért hirdették meg. Ez azt jelenti, hogy a piaci alapú bérlő akár 25 millió forintos haszonnal is zárhatta a tranzakciót.
Miután ennek híre ment és egyre több volt a jelentkező, azt a módszert vezették be, hogy az nyerte el a bérleti jogot, aki képes volt több hónapnyi bérleti díjat előre beígérni és kifizetni. Az igaz, hogy nemcsak kerületi politikusok, hivatalnokok és rokonaik nyertek piaci alapú lakásbérlési lehetőséget. Egyszerű kerületi családok is pályáztak, mert abban bíztak, hogy később ők is kedvezményesen megvásárolhatják az ingatlanokat. Ez azért nem mindenkinek sikerült.
Nyomozás
A IX. kerületi ügyészség hűtlen kezelés bűntett gyanúja miatt elrendelte a nyomozást az ügyben. Érdekesség, hogy a rendőrség először elutasította a feljelentést, arra hivatkozva, hogy nem történt bűncselekmény. Ám az ügyészség ezt felülbírálta, s kötelezte a Budapesti Rendőr-főkapitányság korrupciós és gazdasági bűnözés elleni főosztályát, hogy vizsgálja ki, történt-e visszaélés a lakások kiutalásakor.
A 444 pedig arról számolt be, hogy a képviselőtestület azóta megváltoztatta a piaci alapú lakásbérlés szabályait, így már nem olyan könnyű lenyúlni a kerület legjobb lakásait, mint korábban.