Sokan próbálnak tisztán látni egyetemek modellváltása kapcsán, már amennyire a fideszes döntéshozók engedik.
Most Pécs, Debrecen és Szeged került sorra a nagy átalakítások közepette! Városunkban továbbra is mindenki aggódik a szeretett Tudományegyetemért és az egyetemi ifjúság jelenéért és jövőjéért!
Szabó Sándor szegedi köztársaságpárti országgyűlési képviselő közösségi oldalán így ír:
„Napokban írásbeli kérdést tettem fel a fenntartó Innovációs és Technológiai Minisztériumnak 3 vidéki felsőfokú oktatási intézmény, benne a Szegedi Tudományegyetem átszervezésével kapcsolatban.
Éjjel megérkezett a válasz, melyben az államtitkár ÁLHÍRNEK nevezi az intézmények működésében bekövetkezendő átalakításokat.
A Minisztérium kizárólag az egyetemek szenátusi döntésének kezdeményezése esetén után tárgyal a modellváltásról!
Persze, milyen szép és jó lenne, ha ez valóban így működne ma, 2021-ben Magyarországon!!!!
De teszek egy kísérletet és a minisztériumi válaszból kiindulva ezért az egyetem szenátusához fordulok most és őket próbálom meggyőzni a modellváltás veszélyeiről.
Szeged város és egyetemének működése hosszú évtizedeken át összefonódott. A város országgyűlési képviselőjeként az a célom és azért dolgozom, hogy Szeged városa az egyetemmel közösen a jövőben is fejlődni tudjon.
Nekünk, szegedieknek az az érdekünk, hogy a város és az egyetem közötti jó kapcsolat továbbra is fennmaradjon, és együtt tudjunk működni városunk további jövőbeli sikereiért.
Ugyanakkor engedjék meg, hogy aggodalmam fejezzem ki az intézmény gyors és hirtelen, előkészítetlen átalakításával kapcsolatban. Az alapítványi működésnek számos veszélye és hátránya van, ami az elmúlt évek hasonló felsőfokú intézmények átalakításai során mindenki számára világossá kellett, hogy váljon. Ezekből a példákból muszáj levonni a megfelelő következtetéseket.
Meggyőződésem, hogy a szükséges előkészületek, a széleskörű szakmai párbeszéd, az oktatók és az egyetemisták bevonása valamint az egyetemi autonómia fennmaradásának törvényi garanciája nélkül semmiféle átalakításba nem szabad belekezdeni!
Éppen ezért kérem a Szegedi Tudományegyetem szenátusának tagjait, nagyon fontolják meg döntésüket az intézmény átalakításával kapcsolatban, hiszen az egyetem, az oktatók, a hallgatók hosszú távú jövője, együttműködése és fejlődése a tét!”
„Az alapítványi működésnek számos veszélye és hátránya van, ami az elmúlt évek hasonló felsőfokú intézmények átalakításai során mindenki számára világossá kellett, hogy váljon.” Legutóbb erre jó példa volt az SZFE szétrombolása.
Szabó képviselő és a szegediek joggal aggónak szerettet egyetemükért!