„Megtanultam, hogy amikor esélyed van megölni riválisodat, akkor nem gondolkozol, hanem megteszed” – mondta korábban Orbán Viktor. Van még kérdés?
A fentebbi idézet 2007. június 26-án hangzott el Orbán szájából egy nagykövetekkel tartott találkozóján. Bő egy év telt el a Fidesz 2006-os választási veresége óta, ami után a párt történetének talán legsúlyosabb válságát élte át. Menjünk vissza arra az időszakra.
A 2006-os bukta után: Van-e még esélye a Fidesznek visszatérnie a hatalomba Orbán Viktorral az élen?
A pártelnök csalódást okozott a híveknek, és bár a bukásért vállalta a felelősséget, közben azért mutogatott másokra is. Rogán Antal játszotta a kampányfőnököt, Habony Árpád pedig kommunikációs tanácsokkal látta el a Fideszt. A kampánystáb bőven kapta a kritikát, és 2002 után ismét egyre többen susmorogtak arról, hogy Orbán Viktorral nem lehet nyerni. Ezzel a kérdéssel a pártvezetés is foglalkozott még a választás előtt, azonban jobb miniszterelnök-jelölt – vagy úgy egyáltalán bármilyen – nem akadt.
Vita zajlott pl. Orbán és Áder János között arról, sikerült-e Gyurcsány Ferencet „leharcolniuk”. Áder szerint megtettek mindent és keményen dolgoztak, a pártelnök viszont azt mondta, Gyurcsánynak sikerült úgy befejeznie a parlamenti ciklust, hogy épen került ki belőle.
Orbán népszerűségére árnyék vetült
Bár készült elemző anyag a választási vereség okairól, mélyebb önvizsgálatara nem került sor, az általános sebnyalogatásé volt a főszerep. Ebbe a méla „leszaromságba” robbant bele Kósa Lajos a párt májusi kongresszusán, amelyen beszédével nagy sikerült aratott: kemény kritikát fogalmazott meg a párt választási teljesítményéről, és azt sürgette, tarják fel a bukás okait. (Orbán ekkor már nem akart további boncolgatást.) Erre jött rá később az MTV-s interjú: Kósa arról beszélt a műsorban, nem tartja valószínűnek, hogy Orbán még egyszer miniszterelnök-jelölt lesz. Kósa Lajos 2006-ban azon kevés fideszesek egyike volt, aki az ország második városának polgármestereként nem függött Orbán Viktortól.
– mondta a Fidesz egyik befolyásos politikusa róla akkor. Kósa nem tett több Orbán miniszterelnök-jelöltségéről szóló nyilatkozatot, maradt a „Fidesz fenegyerekének” szerepében.
2007-ben sem volt teljes az összhang Áder és Orbán között, sőt. A Fideszhez közel álló Magyar Nemzetben megjelent egy cikk, ami azzal vádolta meg a pártelnöktől eltávolodott Schmidt Máriát és a Fidesz által követett politikai irányt kritizáló Áder Jánost, hogy új pártot szerveznek Orbán ellenében. Utóbb kiderült, az írás maga Orbán Viktor megrendelésére készült, Áder buktatására.
Fideszesek, akik Orbán kihívói lehettek volna
A belső pengeváltásokról keveset tudni. Ellenfelei szerint Orbán annyira ragaszkodik a hatalomhoz, hogy sok esetben még a sikert is kockáztatja. Szövetségesei is azt mondják, vannak problémái a hatalommegosztással, szűk körébe csak súlytalan, lojális politikusok kerülhetnek, a tehetség kevésbé számít. Ha pedig mégis felbukkan egy politikai vetélytárs, azzal még azelőtt leszámol, hogy túl nagyra nőhetne.
Mindannyian még azelőtt kaptak félreérthetetlen üzenetet a pártelnöktől, hogy valódi esélyük lett volna lépni. Voltak, akiknek megrendelt gyalázkodó cikkel vette el a kedvét az ugribugritól, másokat pedig vidéki, vagy külföldi száműzetésbe küldött.
Vannak-e visszatérők? Navracsics és Lázár!
Navracsics Tiborról korábban itt írtunk hosszabban, egyetlen szóban benne van a lényeg: bürokrata. Nem tartjuk valószínűnek, hogy a középszerűséget büszkén vállaló politikus Orbán babérjaira tör – még ha tizensok évvel ezelőtt voltak is ilyen ambíciói, mára nyomuk sincs. (Igazából az sem biztos, hogy valaha voltak, annak ellenére, hogy sokan látták benne a potenciált.)
A Hódmezővásárhelyre száműzött Lázár János 2022-ben tért vissza a politikai élvonalba. Csinált ő sok mindent kegyvesztettsége előtt: 2014–2018 között miniszterelnöki feladatokat látott el, vezetett már sikeresen várost, választókerületet, frakciót és minisztériumot, jelenleg az ötödik Orbán-kormány építési és közlekedési minisztere. Nem kétséges, Lázárban megvan a becsvágy: kenyéradó gazdáját abban a pillanatban elárulja, amint meglátja a nagy lehetőséget, hiszen bizonyára sokat tanult Orbántól. Lázár sem fog gondolkodni, amikor eljön az esély.
Rendeletalkotás megrendelésre - Varga Judit neve is előkerül az újabb Völner-Schadl lehallgatási anyagokban
A Blikk újabb hanganyaga rávilágít, hogy miképp ment a pécsi egyetemen a vizsgáztatás, és miképp használta fel Schadl a végrehajtói kar belharcaiban a politikai kapcsolatait.
Kormánypárti belharc Csepelen: Németh Szilárd feloszlatta a helyi Fideszt
A képviselőjelöltként többszörösen bukott Fidesz-alelnök leszámolna a korábbi helyettesével, a vele egyre többször szembeszálló Borbély Lénárd polgármesterrel.
Nincs elég ellenség? Egymás torkának estek a Fideszesek!
Orbán csicskái szokás szerint egymással sem férnek meg. Parragh László, a magyar vállalkozók ellensége, rendszeresen sok marhaságot mond. Most a jegybank cáfolta meg milliárd valótlan állítása közül az egyiket.
Utánanéztünk: Lázár János tényleg otthagyná Orbánt és a Fideszt?
Egyre többször kritizálja illiberális pártját a valójában valószínűleg liberális érzelmű egykori első miniszter. Lehet, hogy új pártot tervez alapítani? Vagy átvenné a hatalmat?