Putyin győzelme arra bátorítana más autoriter vezetőket, hogy hasonló eszközökkel próbálják elérni céljaikat, ami veszélyesebbé tenné a világot, és mindannyian sérülékenyebbé válnánk - mondta Jens Stoltenberg.
Nem szabad megengedni, hogy Oroszország győzzön az Ukrajna elleni háborúban - jelentette ki Jens Stoltenberg csütörtökön Berlinben.
A NATO főtitkára a német kancellárral, Olaf Scholz-cal folytatott megbeszélése után tartott tájékoztatón kiemelte, hogy az észak-atlanti szövetség nem hagyja, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök "belerángassa a háborúba", de nem is engedheti meg, hogy az ukrán lakosságot "fagyhalálba" rakétázó Oroszország győzzön.
Putyin győzelme arra bátorítana más autoriter vezetőket, hogy hasonló eszközökkel próbálják elérni céljaikat, ami veszélyesebbé tenné a világot, és mindannyian sérülékenyebbé válnánk
- mondta Jens Stoltenberg.
Ezért a NATO feladata Ukrajna támogatása és annak megakadályozása, hogy a háború átterjedjen más országokra - tette hozzá.
Mint mondta, ennek a támogatásnak ára van, amit az energia és az élelmiszerek drágulása is mutat, de míg mi pénzzel, az ukránok az életükkel fizetnek a nemzetközi joggal ellentétes orosz támadás elhárításáért.
Olaf Scholz hangsúlyozta, hogy Oroszország nem tudja, és nem is fogja megnyerni a háborút, Németország pedig Ukrajna támogatása mellett a NATO területének védelméért is mindent megtesz. Védelmi képességeinek fejlesztése révén az idei 14 ezer után jövőre már 16 ezer, 2025-ben pedig már 30 ezer katonával járul hozzá a szövetség többnemzetiségű gyorsreagálású haderejéhez.
Azzal kapcsolatban, hogy Németország Patriot rakétavédelmi rendszerrel támogatná a NATO-szövetséges Lengyelország légvédelmének megerősítését, Varsó viszont azt sürgeti, hogy inkább Ukrajnának segítsenek az amerikai gyártmányú rendszerrel, Jens Stoltenberg kérdésre válaszolva üdvözölte a német kezdeményezést, és elmondta, hogy még nem értek véget a tárgyalások róla.
Olaf Scholz kijelentette, hogy a német ajánlat továbbra is érvényes, és tartalma változatlan.
Jens Stoltenberg üdvözölte azt a német-norvég kezdeményezést is, hogy a Balti-tenger alatt futó Északi Áramlat földgázvezetékek elleni támadásra válaszul a NATO közreműködésével erősítsék meg a tengerek alatti kritikus infrastruktúra védelmét. Mint mondta, ezek az energiaszállító vezetékek és távközlési kábelek a szövetségi tagállamainak működéséhez létfontosságú ütőerek, és biztonságukat erősítené a NATO szervezeti keretébe tagozódó új koordinációs központ.
(MTI)
Ukrajnai háború - Csak az orosz haderő teljes kivonulása hozhat tartós megoldást
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint ha Ukrajna nem kapja vissza összes megszállt területét, akkor a háború egyszerűen "befagy", és csak idő kérdése, hogy mikor tör ki újra.
Német kancellár: Ez nem történt volna meg, ha Oroszország nem támad Ukrajnára
Az egész elképzelhetetlen lett volna Oroszország Ukrajna elleni háborúja nélkül, és az ukrajnai polgárok mindennapi életéhez szükséges infrastruktúra, köztük az áram, a víz és a távhő biztosításához szükséges hálózatok elleni erőteljes légitámadások nélkül - mutatott rá Olaf Scholz a lengyelországi rakétatámadás kapcsán.
Videón a pillanat, amikor Sean Penn Zelenszkijnek adja az Oscar-díját
Sean az országunk győzelmébe vetett hit jelképeként magával hozta az Oscar-szobrát, amely Ukrajnában marad a háború végéig – mondta el Zelenszkij.