Mindennél többet elmond Orbán aljasságáról az a tény, hogy a koronavírus-járvány kitörése számára csak eszköz volt két fő célja eléréséhez: a még nagyobb mértékű lopáshoz, és a 2019-ben jórészt ellenzéki vezetést választó városok, elsősorban Budapest elleni bosszúhadjárathoz. Sorozatunk mai része ez utóbbival foglalkozik.
Fejbekólintó volt a Fidesz számára Budapest elvesztése a 2019-es önkormányzati választáson. A beszélő fejeik csak hebegtek-habogtak, maga Orbán is elsőre csak annyit tudott mondani. hogy a kormány nem fog olyan fejlesztéseket végrehajtani Budapesten, amit Budapest felelős vezetői nem akarnak.
De aztán hamar magukra találtak, és az ország vezetése háborút indított a saját fővárosa ellen, még hozzá elég cinikusan választva ehhez eszközt.
Orbánék ugyanis az önkormányzati választás után pár hónappal kitörő koronavírus-világjárvány elleni védekezést használták fel arra, hogy módszeresen kivéreztessék Budapestet és a többi, ellenzéki vezetésűvé vált várost.
Az önkormányzatok eljelentéktelenítése, eszközeik, forrásaik elvétele nem 2019-ben kezdődött, a Fidesz kormányzat már korábban is elvette tőlük pl. az iskola-fenntartást (tragikus eredménnyel, de a KLIKK ténykedése egy későbbi rész témája lesz).
De az a harc, amibe 2020-ban kezdtek, elképesztően felgyorsította ezt a folyamatot.
A világ normálisabbik felén a kormányok támogatásokat adtak a bajba jutott önkormányzatoknak a járvány elleni védekezéshez, hisz a cégek kényszerű leállásával, forgalomcsökkenésével at önkormányzatok bevételei is erősen megcsappantak. A világon talán egyetlenként a vámpírkormány viszont inkább forrásokat vont el és megtiltotta más bevételek (pl .a parkolási díjak) megemelését és újak kivetését, nehogy más úton juthassanak bevételhez az ellenzéki vezetésú városok. A fideszes polgármesterek településeit persze kompenzálták, csak hogy egyértelmű legyen az intézkedések célzott büntetés jellege.
Mindeközben pedig a propagandamédia teljes erejét bevetve mocskolta az ellenzéki vezetésű városokat, mindenek elótt Budapestet, és annak vezetőjét, Karácsony Gergelyt.
A fideszes lapokban az a paródia-szerű kép alakult ki fővárosunkról, hogy a Tarlós által vezetett patyolattiszta, rendezett, könnyen átjárható, és hajléktalan-mentes Budapest az önkormányzati választás másnapján egy szeméttől roskadó, dugóban fulladozó drogtanya lett, amit rettegésben tartanak a kerékpárosok.
A fővárost az általános kivéreztetés mellett személyre szóló intézkedésekkel is sújtották. Pl. a mai napig nem jutott hozzá ahhoz a hatmilliárd forinthoz, amit a kormány a Lánchíd rekonstrukciójához ígért támogatásként, így Budapest teljesen önerőből vágott neki a lassan életveszélyes állapotba került nemzeti jelképünk felújításának, valamint a Blaha Lujza tér és a pesti alsó rakpart rendbetételének.
Jámbor András, az Egységben Magyarországért pártjainak józsefvárosi közös jelöltje tavaly novemberben foglalta össze, hogy milyen elvonásokat kellett elszenvednie Budapestnek az elmúlt két évben:
- Jelentősen növelte a kormány a budapesti önkormányzatokat terhelő szolidaritási hozzájárulás összegét, amely a 2019-es 10 milliárd forintról erre az évre 35,4 milliárd forintra emelkedett
- A kis és közepes vállalkozások számára 1 százalékra csökkentették az iparűzési adót, aminek következtében budapesti szinten 37 Mrd Ft-tal, a Fővárosi Önkormányzat esetében 20 Mrd Ft-tal csökkentek az iparűzési adóból származó 2021. évi bevételek.
- Tavaly elvonták a gépjárműadót az önkormányzatoktól, ami 2020-2021-ben ez az intézkedés 11,8 Mrd Ft-ot vont el az önkormányzatok működési forrásaiból.
És még a fővárosi tömegközlekedésre törvényben előírt módon járó 12 milliárd forintot sem utalta át a kormány Karácsony Gergelyéknek, aki emiatt arról volt kénytelen írni, hogy nem elég, hogy a fővárosban befizetett adók 98 százalékát elvonják, még a fővárosi önkormányzatnak a saját bevételeiből is fizetnie kell a kormánynak.
Így valósult meg az a korábban elképzelhetetlen forgatókönyv, hogy mára a főváros nettó befizetője lett a költségvetésnek.
Karácsony: nem mondunk le a fejlesztéseinkről
Nem vagyunk hajlandóak lemondani a fejlesztési terveinkről, akkor sem, ha sújt bennünket a járvány okozta gazdasági válság és a kormány megszorító politikája is - közölte Karácsony Gergely baloldali főpolgármester.
Karácsony: nem a kormány támogatja a fővárost, hanem a főváros a kormányt
Karácsony Gergely kifejtette, nem elég, hogy a fővárosban befizetett adók 98 százalékát elvonják, még a fővárosi önkormányzatnak a saját bevételeiből is fizetnie kell a kormánynak, így valósult meg az a korábban elképzelhetetlen forgatókönyv, hogy mára a főváros nettó befizetője lett a költségvetésnek.
Jámbor: így sarcolja a Fidesz az ellenzéki fővárost
Súlyos tízmilliárdok esnek ki az ellenzéki vezetésű önkormányzatok kasszájából.