Orbánék az elmúlt 12 évben semmit nem tettek a hazai oktatásért. Elüldözték a tanárokat, akik emiatt tüntetést szerveznek.
Drámai a tanárhiány mértéke
20 éve nem volt ilyen alacsony a pedagógusok száma Magyarországon. Ennek fő oka, hogy ma a pedagógusok átlagbére mélyen az átlagbér alatt van, egy kezdő pedagógus nettó bére pedig a megélhetéshez is kevés.
Bár a kormány tagadja, országos és rendszerszintű pedagógushiány van, és ha folytatódnak a tendenciák, akkor a következő években nem lesz, aki tanítson az iskolákban.
Ráadásul a következő években egyre több pedagógus megy nyugdíjba, közben egyre kevesebb a pályakezdő tanár.
Január egytől közel 800 esett ki az oktatási rendszerből
Ami azért nagy probléma, mert eddig is óriási volt a tanárhiány. Akkora a hiány, hogy Kásleréknek az az eszement ötlete támadt, hogy negyedéves, tanár szakos hallgatókkal töltik fel a hézagok egy részét.
Most azért esett ki 780 tanár, mert Orbánék kötelezővé tették az oltást nekik. Ezek a tanárok jelenleg fizetés nélküli szabadságon vannak. A szakszervezetek szerint ez rengeteg diákot érint. Azok a tanárok, akik igazolást tudtak szerezni arról, hogy nem kaphatnak oltást, idővel visszatérhetnek az iskolákba. Hogy mi lesz azokkal, akik nem akarják felvenni az oltást, azt egyelőre nem lehet tudni.
Mostanra akkora a pedagógushiány az országban, hogy ez a közel 800 tanár is rendkívüli nehézséget jelent majd számos intézményben.
A pedagógusok megint kimaradtak a választási pénzosztásból.
Arató Gergely a DK frakcióvezető-helyettese szerint a tanárhiány elsődleges oka az, egy kezdő pedagógus 2022-ben is csak alig fog többet keresni a minimálbérnél.
A pedagógusbéreket ugyanis a mai napig a 2014-es minimálbérnek megfelelő 101 ezer forintos vetítési alappal számolják. A minisztérium is elismeri, hogy az oktatásban dolgozók közül 36 ezer ember a garantált bérminimumot sem fogja megkeresni a mostani pedagógus bértábla szerint - mondta Arató.
Kunhalmi Ágnes, az MSZP társelnöke szerint ezer sebből vérzik a magyar oktatási rendszer és "kemény bérrendezésre" is szükség lenne.
A tanárok elkeseredését jól jellemzi, hogy nemrég egy tanár választ küldött Kásler karácsonyi üdvözletére.
A levélben Miklósi László, történelem tanár tiszta vizet öntött a pohárba: számos körülmény ellenére maradtak talpon az iskolák. Önerőből, különösebb külső segítség nélkül. A tanárok többnyire saját pénzükből vettek laptopot, fizették a távoktatás egyes költségeit.
Káslerék ígértet tettek arra, hogy a járvány miatt betegállományra kényszerülő tanárok 100 százalékos táppénzt kapnak. Ám ez is üres ígéret maradt csak.
A pedagógus szakszervezetek január 31-én, majd márciusban is sztrájkot tarthatnak, mert elegük van Orbánék üres ígéreteiből, a tanárok semmibevételéből.
A szakszervezetek október óta tárgyalnak a kormánnyal, eddig eredménytelenül. Amit szeretnének: állandó óraszámot, béremelést, és a kötelező oltás eltörlését. A tanárok úgy érzik, a kormány csak hitegette őket, de valójában nem akarnak érdemi változást. Megunták a pedagógusok.
Vádirat Orbánnak egy pályakezdő tanártól: A hajléktalanság fenyeget
Ma már nem arról van szó, hogy nem futja a keresetből a nyaralásra vagy kulturális javakra, hanem a lakhatási szegénység, súlyos megélhetési problémák azok, amelyekkel naponta szembe kell nézniük a pedagógusoknak – írta a PDSZ.
Ha tanár nincs, a hallgató is jó - Óriási hiánnyal küzködik az oktatás
Január elsejétől 780 pedagógus esett ki a magyar iskolákból, a pótlásukra pedig negyedéves, tanár szakos hallgatóknak hirdetnek állást.
Kunhalmi Ágnes: az oktatás jövője Magyarország jövőjét is jelenti
Az egyik legnagyobb probléma a Fidesz oktatás politikájával az elmúlt 12 évben az volt, hogy elmaradt a modernizáció.
Momentum: A Fidesz cserben hagyta a pedagógusokat és a diákokat is
2022 után egy tanárnak a mostani bruttó helyett nettó 260 ezer forintos fizetést kell megadni, a gyerekeknek pedig egy szabad, kreatív gondolkodást segítő, finn típusú oktatási rendszert kell építenünk - állítja közleményében az ellenzéki párt.