Az áruházak kötelező akcióztatásával megint olyan eszközzel próbálja elérni a káoszkormány az infláció letörését, amellyel pont az ellenkező hatást éri el, de legalább cserébe mindenkinek rossz.
Nagyon nem tud mit kezdeni a kásoszkormány az uniós átlag két és félszeresére nőtt inflációval, ami nem csoda, hisz eddig csupa rossz választ adott rá. Az árstopról pl. hiába bizonyosodott be, hogy csak fűti az inflációt, tegnap bejelentették, hogy két hónappal, június 30-ig újra meghosszabbítják.
De még ezt is tudják tovább rontani. Bejelentették azt is, hogy akciókra köteleznek forgalmas üzletláncokat. Alapvető élelmiszereket, árukategóriánként egy terméket kell majd olcsóbban adniuk a kereskedőknek, legalább 10 százalékkal az előző 30 nap legalacsonyabb árához képest.
A saját bénázásukat azokon az áruházakon akarják leverni, amelyek már amúgy is szenvednek a teljesen indokolatlan különadóktól, az árstop okozta veszteségektől és az orbáni infláció miatt hónapok óta csökkenő forgalomtól.
A SPAR vezetője szerdán az RTL Híradónak azt mondta, újabb drágulást hozhat, ha a kormány hosszabbít az április 30-ig tartó élelmiszerárstopot. Gulyás Gergely miniszter viszont ma azt mondta, elkötelezettek az infláció leszorításában, ezért két hónappal kitolták a határidőt. Az áruházlánc már most hetente csökkenő árakkal várják a vásárlókat, akiket „hűség-, és kuponajánlatok is segítenek abban, hogy minél kevesebbet költsenek”.
A Tesco és az Auchan megbízásából az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára válaszolt.
Részleteket nem ismerünk, ezért azzal számolni, hogy ez milyen anyagi, pénzügyi terhet jelent a vállalkozások számára, ma még nem tudunk válaszolni. Az árstop és az akciózás előírása is azt jelenti, hogy a vállalkozásoknak le kell mondani árbevételük egy részéről
– mondta Vámos György.
A GKI szerint a kötelező akciók még nagyobb drágulást okozhatnak.
Ha a rendelet 10 százalékos csökkenést jelentene, akkor valószínűleg elég, ha a kereskedő a többi termék árát egy-egy százalékkal megemeli, és már rögtön ugyanott van. Tehát ennek a döntésnek a következménye valószínűleg az lesz, hogy még gyorsabbra kapcsol az infláció, nemhogy csökkenne
– jósolta Molnár László, a GKI Gazdaságkutató Zrt. vezérigazgatója.
Az Eurostat legfrissebb adatai szerint márciusban majdnem 45 százalékkal többe kerültek az élelmiszerek Magyarországon, mint egy évvel korábban. Vagyis az uniós átlag több mint kétszeresével drágultak.
Orbán rekorderré tette Magyarországot! Drágulásbajnokok vagyunk
Még a legelvakultabb fideszesnek is kiszúrja a szemét a grafikonon, mennyivel magasabb hazánkban az infláció, mint a többi EU-s országban.
Európa nagy részén már rég egyszámjegyű az infláció, nálunk még mindig 25% feletti
De legalább már nem nagyobb az áremelkedés éves mértéke a KSH márciusi adatai szerint, mint februárban. Igaz, nem is igazán kisebb.
Nincs pénze az embereknek vásárolni, megállíthatatlan az üzletek forgalmának csökkenése
Az orbáni infláció miatt hónapok óta tart a kiskereskedelem bezuhanása. Februárban az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 8,6 százalékkal, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 9,8 százalékkal, az üzemanyag-kiskereskedelemben 14,5 százalékkal kisebb lett az értékesítés.