A nyugdíjasok élelmiszerkosarának inflációja még az elképesztő általános adatnál is jóval magasabb.
Hiába az egyes élelmiszerekre érvényes árstop, a nyugdíjasok által legnagyobb mennyiségben és leggyakrabban vásárolt termékek jóval az általános (élelmiszer) infláció feletti mértékben drágultak - erre a következtetésre jutott az mfor.hu.
Ugyan a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) termékkörönként is közli az áremelkedés ütemét, valamint külön a nyugdíjasok fogyasztási szokásai alapján is számol egy fogyasztóiár-indexet, ezek az adatok csak sejtetni tudják, milyen nehézzé is váltak az elmúlt bő egy évben a társadalom legidősebbjei számára a mindennapok.
A portál munkatársai összegyűjtötték azt a 20 élelmiszert, melyet az adatok alapján a legnagyobb mennyiségben vásárolnak a nyugdíjasok egy évben. A listán - a teljesség igénye nélkül - a tojástól kezdve a kenyéren, a burgonyán, az olajon, a csirkecombon, az almán és a narancson át szerepel a párizsi, a vöröshagyma, a margarin, a tészta és a banán is. Majd szintén a KSH adatbázisa segítségével a szükséges mennyiséggel súlyozva megnézték, mennyiért lehetett megvenni a kapott termékeket tavaly februárban, illetve idén.
A különbség még úgy is megdöbbentő, hogy feltehetően mindenki saját maga is tapasztalja, milyen mértékben emelkedtek az alapvető, gyakran vásárolt élelmiszerek árai.
A vizsgálatba bevont 20 termékért tavaly februárban 26 498 forintot kellett fizetniük a nyugdíjasoknak egy hónapban, míg idén februárban ez már 40 342 forintért volt beszerezhető. Ez 52,2 százalékos növekedés.
Ezzel szemben az érintettek idén év elején mindössze 15 százalékos emelésben részesültek - ilyen mértékű inflációt vár a kormány 2023 egészére. Ez pedig még csak megközelítőleg sem tudja fedezi az árak emelkedésének mértékét - nemcsak a most számolt élelmiszerinflációt, de az általános nyugdíjas inflációt sem, melyet a KSH közöl. Ez ugyanis az első két hónapban 27,2 százalékos volt.
Brutálisan drága húsvétot hoz az Európa-bajnok orbáni infláció
Ezt az ünnepet is tönkreteszi a káoszkormány ámokfutása.
Továbbra is tombol az Európa-bajnok orbáni infláció: 25,4% volt februárban az áremelkedés átlagos mértéke
A 2022. februárihoz viszonyítva az élelmiszerek ára 43,3 százalékkal emelkedett, ezen belül leginkább a tojás (79,2 százalék), a tejtermékek (76,2 százalék), a vaj és vajkrém (75,1 százalék), a sajt (72,1 százalék), a kenyér (71,1 százalék), az édesipari lisztesáru (68,6 százalék), a száraztészta (57,3 százalék), a tej (53,7 százalék) és a péksütemények (51,9 százalék) drágultak.
Felfalja a nyugdíjakat a vágtató orbáni infláció
Visszamenőleges nyugdíjemelésre és egyszeri, 100 ezer forintos támogatásra van szükség a DK szerint.