A DK árnyékkormányának vezetője arra biztat minden polgármestert, képviselőt és jelöltet, hogy mind a kampányban, mind a megválasztása után ne nyugodjon bele abba, hogy Orbán Viktor egyre kisebb homokozóba engedi. Harcosan és látványosan küzdjenek az őket megszavazó emberek érdekeiért.
A Demokratikus Koalíció árnyékkormányának vezetője, Dobrev Klára ezúttal az Indexnek adott hosszabb interjút. Az ott elhangzott gondolataiból szemezgetünk:
Orbán Viktor önmagára szabott választójogi törvénye megköveteli azt a matematikai minimumot, hogy egy fideszes jelölttel szemben csak egy kihívó induljon az országgyűlési választásokon. Jobban szeretem az arányos választási rendszereket, mert azok jobban kifejezik egy ország sokszínűségét, de ez egy többségi választási rendszer, annak is egy eltorzított változata. Muszáj, hogy legyen már a választások előtt olyan együttműködés, koalíció, ami lehetővé teszi az egy az egy elleni indulást.
Mélységesen hiszek abban az európai, baloldali, szociáldemokrata politikában, amit a DK képvisel, de elfogadom és szívesen látom, amikor a Momentum ugyanannak a problémának a liberális megközelítését magyarázza el, az LMP a zöldpolitikát jeleníti meg, vagy a Jobbik konzervatív alternatívát mutat. Ha lehet kulturáltan vitatkozni, az csak jót tesz az országnak. A politikai versenyt ne tekintsük ördögtől való dolognak, inkább állítsuk vissza a tekintélyét.
Az ellenzéki pártok között rendszeresek a beszélgetések, egyeztetések. A parlamentben a rendszer ellenzéke vagyunk, egyeztetünk törvényjavaslatokról, akciókról. Az Európai Parlamentben Cseh Katalinnal és Donáth Annával szinte minden héten találkozunk, vagy telefonon beszélünk. Természetes és jó a kapcsolat, és nem fogjuk engedni, hogy egy-egy konfliktus elrontsa ezt a viszonyt.
Az akcionista megmozdulásoknak is van helye a politikában, engem soha nem zavar, ha valaki csinál valamit. Az zavar, de nagyon, ha valaki nem csinál semmit.
Az árnyékkormány egyrészt az alternatíva felmutatásáról szól, másrészt pedig, és ez sem kevésbé fontos, segít bennünket a kormányzásra történő felkészülésben akár programokban, akár munkastílusban.
Ne keverjük az erőt az erőszakossággal és a karizmát a vezérelvvel.
Biztos vagyok benne, hogy Orbán Viktor után koalíciós kormányzás lesz. Éppen az Orbán-kormány működése miatt is nagyon hiszek ebben. Magyarországnak az a jó, ha a viták nélküli parancsuralom után a döntéseknél sokfajta érdek, érték és szempont megjelenik. Koalíciós kormányt vezetni nehezebb, macerásabb, viszont jót tenne az országnak. Több türelem és vezetői karizma kell hozzá, de nem vezéri karizma. Több erő és semmi erőszak.
Ha megnézi, hogy az elmúlt hónapokban miről kommunikálnak az ellenzéki pártok, azokat az ügyeket látja, amelyek leginkább érintik az embereket. Itt van például az emberemlékezet óta nem látott áremelkedés, a debreceni akkumulátorgyár, vagy a pedagógustüntetések. Keveset fog találkozni olyan politikusi megszólalásokkal, amelyek a pártok hatalomtechnikai kérdéseiről szólnak. Ez nem véletlen, mert pontosan tudjuk, hogy azzal kell foglalkozzunk, ami a választópolgárokról és a kormányváltásról szól.
Én arra biztatok minden polgármestert, képviselőt és jelöltet, hogy mind a kampányban, mind a megválasztása után ne nyugodjon bele abba, hogy Orbán Viktor egyre kisebb homokozóba engedi. Harcosan és látványosan küzdjenek az őket megszavazó emberek érdekeiért.
Az egyetlen igazi ambícióm az Orbán-kormány leváltása.
A kormány fontosabbnak tartja a lopást, mint hogy megérkezzenek az uniós pénzek. (...) Azok az elvárások, amelyeket az Európai Unió támaszt, a magyar emberek érdekében született elvárások. Az EU intézményei még a saját korrupt kormányuktól is védik a magyar állampolgárokat. Amikor Orbán Viktornak feltették a kérdést, hogy a gazdagodásuk vagy az uniós pénzek megérkezése a fontosabb, akkor a gazdagodás mellett tette le a voksát. Ma egyetlen olyan ember van, aki gyorsan tudna ezen változtatni, az Orbán Viktor. A rendszer azért képtelen hazahozni ezeket a pénzeket, mert magának a rendszernek kellene ehhez megváltozni.
Nézze meg, a kormány a státusztörvényt például nem Dobrev Klára és nem az ellenzék kérésére írta, nem mi tesszük tönkre egy bosszútörvényben a pedagóguspályát, ahogy az egyetemi kuratóriumokból sem mi vagyunk azok, akik nem veszik ki az embereiket. Fekete-fehér ez a kép. Ha kormányváltás lenne, miniszterelnökként ezeket az uniós megállapodásokat nagyjából három hónap alatt meg tudnám kötni. Orbán Viktor lelke rajta, hogy nem ezt teszi.
A magyar gazdaságpolitika összeomlását látjuk, az orbáni infláció kihúzza az emberek alól a mindennapi megélhetés lehetőségét. A 20 százalékos reálbércsökkenés csak statisztikának tűnik, de az emberek jelentős része elveszítette jövedelme egyötödét. Ők nem extra jövedelemből veszítettek, korábban is éppen csak maradt valami a fizetésükből. Európa egyik országában sincs ilyen megélhetési válság. Látom a rogáni boszorkánykonyha kommunikációs trükkjeit, a szankciós infláción át a háborús inflációig, de sajnos a magyar emberek jelentős részének van összehasonlítási alapja, valamelyik rokonuk Nyugat-Európában dolgozik, vagy a határ mentén él és átjár. Nem lehet az embereket becsapni, amikor a közvetlen tapasztalatukról van szó.
Orbán Viktor rendszerének egyik nagy bűne, amikor 2010–2020 között kegyelmi időszakban kormányozhattak, amikor tíz éven keresztül folyamatos volt a GDP-növekedés a világban és ebből Magyarországra is lecsorgott, ráadásul olyan mennyiségű uniós pénz érkezett az országba, amennyit történelmünk során még soha nem láttunk. Ebből a hatalmas pénzösszegből vajon rendbe tették az iskoláinkat, a kórházainkat, az idősotthonokat? Az egyszeri és visszahozhatatlan esélyt ellopták, ez egyszerűen megbocsáthatatlan.
Dobrev Klára Nyíregyházán: Nem háborús, hanem orbáni infláció van!
Dobrev Klára, a DK árnyékkormányának miniszterelnöke, a párt EP-képviselője Nyíregyházán, 650 fős teltház előtt tart nagygyűlést. Kijelentette például, hogy nem háborús, hanem orbáni infláció van. Tudósításunk:
Dobrev Klára: Minden nap egyre erősebb az EU és a Brüsszel-ellenes propaganda
Az EU egyre erősebb és egységesebb, és ebből csak két ország lógott ki az elmúlt időben. Az egyik Nagy-Britannia, ahol szűk többséggel a Brexit mellett szavaztak, a másik pedig Magyarország, ahol ha nem is látványos népszavazással, de minden egyes nappal szorulunk kijjebb az Európai Unió peremére.
Dobrev Klára és Donáth Anna a két legnépszerűbb ellenzéki politikus
A két uniós képviselő fej-fej mellett áll a Závecz listájának élén. A momentumos politikus a fiatalok, DK-s kolléganője az idősek körében népszerűbb.