Az aggasztó jelenségre a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke, Havasi Katalin figyelmezetett az InfoRádióban, ahol a kisebbek oltási tervéről és a gyerekekre jellemző kórlefolyásról is szó esett.
Emelkedik a gyerekek száma az intenzív osztályokon - ismertette a szakember az InfoRádió műsorában.
Talán ennek az is az oka, hogy az idősek között többen oltottak már, és a gyerekek ilyen szempontból védtelenebbek, illetve önmagában az, hogy a delta variáns sokkal nagyobb vírusszámot produkál a betegek torkában, sokkal fertőzőbb egyetlen beteg, többeket fertőz meg. Maga a vírus is több tünetet okoz, mint a korábbiak" – mondta a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke.
A gyerekeknél a jellemző tünetek közül a korábbiakkal ellentétben gyakoribb a hasfájás, a hasmenés, a hányás, emellett a láz, a gyengeség és a felső légúti tünetek, a nátha, a köhögés. A kórházba kerülés okai között ott van a kifejezett gyengeség, a táplálási nehezítettség, a nagyon erős hasfájás, a hasmenés vagy akár a tüdőgyulladás. - mondta.
Az oltási kampány tervein intenzíven dolgoznak, egyelőre annyit tudott elárulni, hogy az eredeti tervek szerint december 20. után indulhatna az 5–12 évesek oltása a Pfizer vakcinájával, de friss hír, hogy az Európai Unió egy héttel előbbre hozta a vakcinák szállítását. A házi gyermekorvosok egyelőre nem kapták meg az eljárásrendet és a pontos kezdési időpontot.
Havasi Katalint elmondta, ugyanúgy, ahogy a 12 év fölöttieket, szívesen oltanák 12 év alattiakat is a praxisokban, hiszen szerencsés, ha a kisebbeket a szülő jelenlétében oltják, és a legtöbb szülő és gyerek a saját háziorvosában bízik meg, hozzátette azonban, hogy lehetnek olyan helyzetek, amikor oltópontok vagy akár az iskola is szóba jöhet.
Forrás: InfoStart/InfoRádió