Lenyúlni az adófizetők pénzét még békeidőben is gyalázatos, de nem a Fidesznek - ők már sportot űznek belőle, és még egy egészségügyi tragédia idején is folytatták.
A jelek szerint ma már nemcsak a közvetlenül milliárdokat szakító cég nem létezik, de az anyacéget is megszüntetik a tulajdonosok - írta meg az mfor.hu.
A drágulás oka a mutyizás volt - kivételesen nem csak fideszes, hiszen az üzlet egyik nagy résztvevője egy maláj üzletember volt. Ő annyira megszedte magát a haldokló magyarokon, hogy egy új luxusjachtra és luxusrepülőre is futotta. A hazai résztvevők pedig olyan súlyos jogszabálysértéseket követtek el, hogy 111 millió forintra büntették az egyik szereplőt. Hogy mennyire lettek így felfújva az árak? Viszonyításképp, az Állami Egészségügyi Ellátó Központ is vásárolt kb. 2500 lélegeztetőt. Ők átlagosan 10,8 milliót költöttek darabonként, míg Szijjártóék duplaannyit, 20 milliót. Kétszeres ár ugyanazért a gépért, hogy a Fidesz-csicskáknak teljen még egy villára.
A korábban az egyiptomi kereskedőházat működtető, Orbán Viktor nemzetközi főtanácsadójához, Rahói Zsuzsannához köthető Fourcardinal Kft. 17 milliárd forintot kapott arra a kormánytól, hogy lélegeztetőgépeket vásároljanak a pandémia idején. Az Mfor.hu cikkéből több furcsaság is kiderül a céggel kapcsolatban, például hogy még a bőven alapítás alatt álló SRF Silk Road Fund Holding Zrt. úgy vásárolt 10 százalékos tulajdonrészt a Fourcardinal Tanácsadó Kft.-ben, hogy a profit nem a főtulajdonoshoz ment, hanem 7/8-ad részben a még bejegyzés alatt álló részvénytársasághoz, ráadásul, pont ugyanazon a napon, amikor Külgazdasági és Külügyminisztérium leszerződött a Fourcardinal Kft.-vel ezer darab kínai lélegeztetőgép vásárlására nagyjából 17 milliárd forint értékben.
A mutyi lebonyolítása után nem sokkal megkezsték a nyomok eltüntetését. 2021. szeptember elsején ugyanis elindították a végelszámolást a céggel szemben és viszonylag rövid idő alatt be is fejezték azt. A cégbíróság már 2022. május 10-én törölte a céget a működők közül.
A külüggyel kötött biznisz nyomán
- a 2020-as 15,9 milliárdos profitból 15,4 milliárdot,
- a 2021-es év 2,2 milliárdos nyeresége után pedig - az eredménytartalékot is megcsapolva - 2,8 milliárdot fizettek ki osztalékként.
Most pedig kiderült, hogy a Fourcardinalhoz hasonlóan a Silk Roadot is eltüntetik a tulajdonosai a működő cégek közül.
A cég száz százaléka ugyanis átkerült egy másik tulajdonoshoz, négy nappal később pedig úgy határozott, hogy jogutód nélkül végelszámolja a céget. Ahhoz képest, hogy a Silk Road Fund Zrt. három évig se működött, a tulajdonosai több milliárd forint osztalékot fizettek ki maguknak az állami lélegeztetőgép-biznisznek köszönhetően.
80 nap alatt a NER körül: a nagy fideszes lélegeztetőgép-mutyi
Túl sokba került, nagy részük használhatatlan és mégis arról dumáltak, hogy milyen sikeres. Ez volt Orbánék lélegeztetőgép-biznisze a koronavírus-járvány alatt, ami nem meglepő, hiszen a Fidesz-kormány 12 évét ugyanígy lehetne jellemezni.
A lélegeztetőgép-mutyi az egyik legdurvább fideszes botrány
Még annál is durvább mutyizás lehetett a feleslegesen vett lélegeztetőgépek körül, mint azt eddig hittük.
Ha Orbán előre tudta, hogy nem működnek a lélegeztetőgépek, miért hagyta, hogy annyi magyar meghaljon?
Orbánék úgy vettek milliárdokért több ezer darab lélegeztetőgépet, hogy előtte brit orvosok figyelmeztették őket, az ócska kínai eszközök veszélyesek, sőt akár halált is okozhatnak.