A fideszes kormányok örökös belügymiszere már megint olyan törvényjavaslatot nyújtott be, amitől felhördül minden tisztességes ember, akibe szorult némi szolidaritás.
A párhuzamosságok felszámolására és a kórházi ellátás indokolatlanságára hivatkozva alakítaná át a szakápolás jelenlegi rendszerét az egészségügyért felelős Pintér Sándor törvényjavaslata, írja a hvg.gu. A változtatás indoklása szerint „a fekvőbeteg szakellátás ápolási ágyain fekvő betegek elsősorban ápolásra szorulnak, azaz mindennapi szükségleteiket, mint az étkezés, tisztálkodás, öltözködés nem tudják segítség nélkül megoldani, többségük kórházi elhelyezése azonban már nem indokolt”.
A javaslat célja, hogy „az ápolási szükséglettel rendelkező személy az állapotának és igényeinek megfelelő szolgáltatást kapja”, márpedig „az ellátottak szempontjából eredményesebb, ha a szociális ágazat keretében kapják meg a szükséges gondoskodást, hiszen a szociális intézmény teljes ellátást – fizikai, mentális és egészségügyi gondoskodást – nyújt lakóinak, emellett személyes igényeiknek megfelelően otthon-jelleget biztosít számukra”.
Az eddig jobbára a kórházak ápolási osztályain ellátottak helyzete ezzel alapvetően változna, mivel ellátásukért az egészségügyi terület helyett a szociális ellátórendszer felelne. Ez azonban a javaslat szerint nem jelentene feltétlenül fizikai változást a beteg szempontjából, hiszen szakápolási központokat alakítanak ki e célra a szociális ellátórendszeren belül, viszont ez járhat annak a kórházi ápolási osztálynak az „átnevezésével" is, ahol a beteg eddig is feküdt. Ráadásul az ápolók is maradhatnak ugyanazok, hiszen őket átirányítják, emlékeztet a hvg.hu.
A részletek ebből a törvényjavaslatból még nem derülnek ki, Pintér és a szociálpolitikáért felelős miniszter csak ezután határozza meg, mely intézményeket érinti az átadás-átvétel, és hol lesznek a szakápolási központok. Arról már a beteget eddig ellátó intézmény orvosa dönt, hogy a beteget az állapota alapján indokolt-e áthelyezni a szakápolási központba, vagy marad a kórházban.
Vagyis a beteg előtt a javaslat alapján két út áll: ha az ellátása megoldható otthon, vagy nem akar, nem tud a szakápolási központban további ápolást igényb venni, akkor hazamegy. Ha viszont a beteg elfogadja a szakápolási központot, az ottani ellátásért fizetnie kell, hiszen a javaslat szerint a betegnek át kell adnia a jövedelem- és vagyonnyilatkozatát a befogadó intézménynek, amely alapján annak vezetője meghatározza a fizetendő személyi térítési díjat.
Konkrétum a személyi térítési díj számításának módjáról, az esetleges méltányossági térítésmentesség lehetőségéről nincs a törvényjavaslatban.
A változásnak Kunetz Zsombor egészségügyi elemző szerint nagyon súlyos következményei lesznek, úgy gondolja, tömegek szorulhatnak ki az ellátásból.
Az egyre embertelenebb Orbán-kormány pont tegnap fogadta el a szociális törvény botrányos és valószínűleg alkotmányellenes megváltoztatását, melyben az állam leráz magáról minden felelősséget, és nem hajlandó kellő részt vállalni a szociális biztonság megteremtésében. Ez a mostani javaslat ezen az úton halad tovább.
Megszavazták a Lex Megdöglesz törvényt, de a tiltakozásnak még nincs vége
Novák Katalin köztársasági elnöknek 5 napja van aláírnia ezt a módosítást. Petíció indult azért, hogy ne írja alá, hiszen a szociális törvény most elfogadott módosításai alkotmányellenesek, és szembe mennek az európai joggal is.
Senkit nem hagynak az út szélén? Kiszállna a szociális ellátásból a kormány
Ezért fizetünk személyi jövedelemadót, tb-járulékot, áfát, meg egyebeket az államnak? Akkor mire tartjuk őket? Aki szerint hazánkban az idősgondozást vagy a felnőtt fogyatékos gyermekek gondozását elég annyival kezelni, hogy majd a család megoldja, az nem ismeri a valóságot.
A Magyar Orvosi Kamara számára elfogadhatatlan az egészségügy pintéri átalakításának terve
A tervezetben amellett, hogy rendeznék a kórházak adósságát és emelnék a szakdolgozók béreit, olyan, már véleményesebb dolgok is szerepelnek, mint hogy államosítanák a szakrendelőket és a háziorvosi ellátást, tipikus pintéri megoldásként a kórházi dolgozókat átvezérelhetnék más telephelyre is, és még a látogatási rendet is átszabnák, valamint megszűnne a szabad orvosválasztás.