Ezt tegnap jelentették be az első tüntetésen, az Alkotmány utcában. Íme a pontos kérdések.
Ahogy arról már tegnap is beszámoltunk a Percről percre tudósításunkban, oktatási kérdésekről országos népszavazási kezdeményezést nyújtottak be közösen tanárok és diákok kedden a Nemzeti Választási Irodának (NVI).
A Telex jóvoltából itt vannak a részletek is: a kérdések benyújtója hét magánszemély, Solymoss Miklós Marcell az Eötvös József Gimnázium tanára, Szilágyi Kitty Barbara óvodapedagógus és az Egységes Diákfront öt tagja: Gajzágó József, Ádám Domonkos, Mihalics Lili, Bodor András Péter és Perlaki-Borsos Noel.
A kezdeményezésben hét kérdés szerepel, melyek az alábbiak:
- Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés határozatban kötelezze el magát amellett az elv mellett, hogy a mindenkori kormánynak mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy a magyar diákok jövőjét, lehetőségeit a magyar oktatási rendszerben ne családjaik vagyoni helyzete, hanem teljesítményük, képességeik és tehetségük alakítsa, és ne érje őket hátrány vagyoni helyzetük, vallási-világnézeti hovatartozásuk miatt?
- Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés alkosson törvényt arról, hogy Magyarországon a köznevelésért, szakképzésért, felnőttképzésért és a felsőoktatásért felelős, önálló oktatási minisztérium működjön?
- Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés ne fogadjon el a pedagógusok és a nevelést, oktatást közvetlenül segítők jogállását átalakító törvényi szabályokat?
- Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés határozatban hívja fel a kormányt arra, hogy az haladéktalanul tegye meg a megfelelő lépéseket annak érdekében, hogy megtörténjen a pedagógus alapilletmény 50 százalékos növelése, továbbá ezen összegnek minden évben a Központi Statisztikai Hivatal által meghatározott és kihirdetett előző évi inflációs rátával való növelése?
- Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés alkosson törvényt arról, hogy az egyes köznevelési és szakképzési intézmények vezetőinek megbízása a diákönkormányzat és a szülő közösség – amennyiben az intézményben ilyenek működnek – továbbá a nevelőtestület, az intézményben működő szakszervezet, valamint – intézménytípustól függően – a közalkalmazotti tanács vagy a köznevelésben foglalkoztatottak tanácsa vagy az üzemi tanács véleményezése után, a fenntartó indokolási kötelezettsége mellett történjék?
- Egyetért-e Ön azzal, hogy a nemzeti köznevelési törvény hatálya alá tartozó köznevelési intézmények tekintetében a sztrájkról szóló törvény szerinti még elégséges szolgáltatás követelményeit törvény ne szabályozza?
- Egyetért-e Ön azzal, hogy a köznevelésért felelős miniszteri tisztséget ne tölthesse be a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje a csillaggal kitüntetéssel rendelkező, nyugállományú rendőr vezérezredes?
Folytatjuk! Minden, amit a mai tanártüntetésről tudni kell - Percről percre
Nincs megállás! Folytatják a tiltakozást a tanárok, diákok, szülők az oktatásért, gyermekeink jövőjéért. Mi pedig, mint mindig, most is ott leszünk, beszámolunk minden fontos tudnivalóról. Ha nem tudsz elmenni a tüntetésre, kövess minket!
Mi a franc az a státusztörvény?
A státusztörvény egy szóval jogfosztás. Hosszabban pedig a tanárok megbüntetése azért, mert sokan közülük nem tűrik már, hogy a Fidesz-kormány szellemi segédmunkásként bánjon velük, arra kényszerítse őket, hogy iskola helyett gyermekmegőrzőkben dolgozzanak. Orbán és Pintér a törvény erejével bünteti a pedagógusokat.
Kunhalmi Ágnes: A státusztörvény fasiszta időket idéz
Kunhalmi szerint a hivatásrendiség, amibe a pedagógusokat megpróbálják belekényszeríteni az a Benito Mussolini féle fasiszta államberendezkedést idézi, ahol a társadalmat hivatásrendekre osztják és kizárólag az állam politikai és hatalmi céljainak megfelelően szabad viselkedniük.