A farhát-kormány helyett a piacon almát áruló néni röstelli magát az elszabadult árak miatt. A zöldséges bácsi érzi magát kínosan, amikor kimondja, mennyibe kerül a paradicsomnak kilója. Az országunk kínlódik az Orbán-adó miatt. Jól van ez így?
A Fidesz "töröld szemed-szádat" alamizsnája is csak arra jó, hogy az árak tovább emelkedjenek.
A KSH februári statisztikái alátámasztják, kámforrá válik az a kevés pénzünk is, ami havi betevőként kerül a tárcánkba: 15 éves rekordot döntöget a fogyasztói árak magaslata - tavalyhoz viszonyítva 8,3 százalékkal ugrottak meg, ehhez képest a decemberi 7,4 és a januári 7,9 százalék piskóta.
A Fidesz-kormány adókorbácsának ügyében Petschnig Mária Zita közgazdász is megszólalt. A 24.hu-nak kifejtette,
az élelmiszerek drágulásához hozzájárult, hogy a választásra időzített kormányzati pénzszórás révén mesterségesen felfújt kereslet jelent meg. Emellett elkezdődött az inflációs jövedelmekért folytatott harc, ami azt jelenti, hogy a piac minden szereplője infláció felett szeretne nyerni egy-egy üzleten – a szinte végtelenített kereslet mellett ez is gerjeszti az áremelkedést.
Összeomlott a kamutól a fideszes kampányvár: nem csak mi, a közgazdász sem érzékelte a jótékony hatását az élelmiszerár-stopnak.
Amikor a piacon a zöldségárus azt mondja, olyan árak vannak, hogy szégyelli kimondani, az árulkodó. És akkor arról még nem is beszéltünk, hogy emiatt a 8,3 százaléknál jóval nagyobb inflációt érzékelhetnek az emberek, akár 20 százalékost is - kommentálta kialakult botrányhelyzetet.
Drágulásban már így is verhetetlenek vagyunk, de lehet ezt még tovább fokozni. Sajnos.
Ugyan a februári adatokban még nem látszik, de a hónap végén kitört orosz-ukrán háború újabb csapást mér majd a pénztárcánkra - és ahogy mástól sem, ettől sem véd meg minket a kormány.
Habár a gázra egyelőre nem vezettek be szankciókat, a nemzetközi feszültség már most jelentősen lenyomta az energiahordozók árát, egy elhúzódó konfliktus pedig vélhetően csak még drágább benzint és gázt hoz magával. Hazánkat ezenkívül a forint leértékelődése is taglózza, és a néhány héten belüli 10 százalékos árfolyamveszteség miatt újabb drágulási-dózisra számíthatunk kisvártatva.