A menzai étkeztetés már nem jelent egyet a rossz minőségű ételekkel, azonban még mindig nagy gond, hogy a gyerekeknek nincs elég idejük ebédelni, ami pazarláshoz vezet. Ezen kívül a brutális hazai élelmiszerinfláció ide is begyűrűzött.
Drágulhat az iskolai menza, az önkormányzatokon is múlik a végösszeg - mondta az InfoRádiónak a Közétkeztetők és Élelmezésvezetők Országos Szövetségének alelnöke, Páger Zsolt. Szerinte most havi 20 ezer forintba kerülhet egy gyermek napi háromszori étkezése, vagyis a közétkeztetés még mindig a legolcsóbb megoldás.
Az iszonyatos élelmiszerdrágulás a menzák árain is meg fog látszani!
"Az élelmiszerárakkal párhuzamos lesz a drágulás (33-34 százalék) a menzákon is, de a tanévkezdéstől érvényes, új árakról még nem lehet biztosat mondani, mert azok mértéke az önkormányzatoktól is függ" – mondta el a szakember.
Ahol önkormányzat üzemelteti a közétkeztetést, ott azonnal jelentkeztek a piaci hatások, ahol kiszervezett formában működik, ott szerződés függvénye, hogy a szolgáltató mikor tud áremelkedést érvényesíteni az önkormányzattal szemben
– részletezte Páger Zsolt.
Rámutatott: a háromszori étkezés térítési díja átlagosan havonta 15-20 ezer forint lehet egy gyermek esetében, viszont egy korábbi törvény értelmében a térítési díj legfeljebb a nyersanyagdíj értékének összege lehet, ami 35-40 százalékot tesz ki, tehát ha a rezsi- és munkaerőköltségek növekedését is beleszámítanánk, akkor egyetlen gyerekre akár havi 50 ezer forintos összeggel kellene számolni.
Arról, hogy még mindig olyan rossz-e a menzák minősége, mint amire a korábbi generációk emlékeznek Páger Zsolt a következőket mondta el az InfoRádiónak:
A negatív társítás továbbra is fennállhat, ezzel szemben mi azt látjuk, hogy egy jó-kiegyensúlyozott szolgáltatásról beszélünk. Azt ne felejtsük el, hogy ez a legkedvezőbb árú étkeztetési megoldás a családok számára.
Az új svédasztalos megoldással lehetne csökkenteni az élelmiszer-pazarlást: A legújabb próbálkozás a közétkeztetésben a svédasztalos tálalás, ami egy dabasi 8 osztályos gimnázium példájából indul ki – magyarázta a szakember. Ott nagyon pozitív eredményekkel zártak. Azóta az idei év elején 18 intézményben egy csoport bevezette ugyanezt a szolgáltatást.
A nevéből adódóan arról van szó, hogy a gyerekek maguk határozzák meg, hogy miből és mennyit kívánnak fogyasztani, de ennek a rendszernek a bevezetése előtt infrastrukturálisan is fel kell készülni, más jellegű eszközpark kell, és edukációra is szükség van"
– mutatott rá Páger Zsolt.
Az eredményről pedig azt mondta, amíg a régi típusú közétkeztetésben az előállított ételek 27 százaléka megy pocsákba, addig a svédasztalos módszerrel ennek fele megmenthető.
A szakember szerint manapság már nem elsősorban az ételek minőségével van a gond, inkább azzal, hogy kevés az étkezésre fordítható idő. A gyerekeknek általában 10-15 perce van megebédelni, ami alatt 700-800 gramm ételt kéne magukba tömniük. A svédasztalos módszer erre is megoldást kínálhat, hiszen így legalább pontosan annyi ételt tud elvenni a gyerek, amennyiről tudja, hogy meg fogja tudni enni.
Amíg marad a kormány, infláció és megszorítások várnak a magyarokra
Amíg marad az Orbán-kormány, addig a magyarokra "orbáni infláció és megszorítások", a fideszes elitre pedig további mesés gazdagodás vár - mondta a Demokratikus Koalíció szóvivője, hétfői online sajtótájékoztatóján.
Kiderült, mennyire biztonságosak a balatoni vendéglátóhelyek élelmiszerbiztonsági szempontból
A balatoni vendéglátóhelyek élelmiszerbiztonsági szempontból megfelelőek, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ellenőrei többségében csak kisebb szabálytalanságokat állapítottak meg - közölte a hivatal csütörtökön az MTI-vel.
DK: Felfalja a magyarok fizetését az orbáni infláció
Felfalja a magyarok fizetését az orbáni infláció, a megszorítások miatt már kilencedik hónapja csökkennek a reálbérek