Valódi klímavédelmet és radikális lépéseket követel a kormánytól a Párbeszéd - Zöldek - jelentette ki Szabó Rebeka, az ellenzéki párt társelnöke online sajtótájékoztatón vasárnap.
A Párbeszéd szerint a klímavészhelyzetet hivatalosan is ki kellene hirdetni, és radikális lépéseket kell tenni az üvegházhatású gázok kibocsátása terén.
Szabó Rebeka szerint 2030-ra 60 százalékkal csökkenteni kell a káros gázok kibocsátását, legalább 12 százalékkal mérsékelni az ország végső energiafelhasználását, és jelentősen növelni kellene a megújuló energia részarányát. Emellett a természeti értékek védelme is nélkülözhetetlen ahhoz, hogy az ökoszisztémák be tudják tölteni a megfelelő klímavédelmi funkciójukat - mutatott rá.
A politikus azt mondta, hogy Magyarország a zöldenergia területén sem jeleskedik. Az egész világot súlyos klímaválság sújtja, az emberek is látják már ennek a veszélyét, érzékelik az időjárási szélsőségeket. Ennek ellenére a magyar kormány csak a szavak szintjén beszél a klímaválságról - fogalmazott.
Emlékeztetett arra, hogy az Orbán-kormány 2010 óta betiltotta a megújuló energia szempontjából jelentős szélerőművek telepítését, 2029 előtt nem várható szélerőmű-engedélyek kiadása, és 2030-ra is csak 1000 megawatt szélerőmű-teljesítményt terveznek. Ennek legalább a háromszorosára lenne szüksége Magyarországnak - jelentette ki.
Szabó Rebeka szerint Magyarországon a háztartási napelemek támogatása sem elégséges, még mindig van napelemadó. A megújuló energiák területén az Orbán-kormány alig tesz lépéseket - tette hozzá.
Az energiahatékonyság lenne az egyik legfontosabb eszköz a szén-dioxid vagy más üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésében. Ehhez képest Magyarországon 2010 óta leálltak a panelprogrammal, minimális támogatást kap a lakosság a különféle energiahatékonysági beruházásokhoz - mutatott rá Szabó Rebeka.
A Párbeszéd szerint legalább évi 100 ezer lakást lenne szükséges energiahatékonysági szempontból felújítani, és ehhez vissza nem térítendő támogatást kellene nyújtania a kormánynak.
Fontos lenne a klímavédelmi szempontoknak megfelelően fejleszteni a közösségi közlekedést is. Magyarországon, ennek ellenére, vasúti szárnyvonalakat zárnak be, katasztrofális állapotban van a Magyar Államvasutak - hangsúlyozta, kiemelve: a kormány tagjainak példát kellene mutatniuk, és fel kellene hagyniuk káros közlekedési szokásaikkal, egyebek mellett a magánrepülők használatával.
Szabó Rebeka beszélt arról is, hogy az akkumulátorgyárak és az akkumulátorhulladék-feldolgozók létesítése is sok energiafelhasználással jár, ami egyáltalán nem szolgálja a klímavédelmet.(MTI)