NERMagyarországon nincs jogbiztonság. Nemrég bírósági ítélet született arról, hogy a transz nőknek is jár a „Nők 40” elnevezésű kedvezményes nyugdíjazási lehetőség. Válaszul Semjén Zsolt és Gulyás Gergely most olyan törvénymódosítást nyújtottak be, amelynek értelmében kizárólag azokat illeti meg a kedvezmény, akik 40 évig nőként dolgoztak.
A Veszprémi Törvényszék döntését követően a Fejér Vármegyei Kormányhivatal is elismerte: a transz nőknek is jár a „Nők 40” elnevezésű kedvezményes nyugdíjazási lehetőség – közölte a múlt héten a Háttér Társaság. Mint írták, a kérdést az Európai Unió Bírósága már 2006-ban eldöntötte, a kormányhivatal kekeckedése miatt mégis a bíróság közbelépésére volt szükség.
A bíróság egy konkrét ügyben elvi éllel mondta ki: a kormányhivatal jogellenesen szűkítette le a jogszabályban szereplő „nem” fogalmát a születési nemre. A bírósági döntésnek eleget téve a felperes, aki 2013 óta hivatalos iratai szerint is nő, hisz női nem és női név szerepel születési anyakönyvi kivonatában, személyi igazolványában valamint a TAJ-kártyáján is, 2 év múlva, 40 év munkaviszony után nyugdíjba vonulhat.
De NERMagyarországon nincs jogbiztonság. Ha a bíróság Orbánnak nem tetsző ítéletet hoz, egyszerűen erőből felülírják.
A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény módosítását kezdeményezi Semjén Zsolt (KDNP) és Gulyás Gergely (Fidesz): a kormánypárti politikusok rögzítenék, hogy kizárólag azokat illeti meg a "nők 40" kedvezményes nyugdíjjogosultság, akik 40 évig nőként dolgoztak - írja az MTI.
Az Országgyűlés honlapján csütörtökön közzétett törvényjavaslat szerint a módosítás egyértelművé teszi azt, ami "a jogalkotó eredeti szándéka és a józan ész alapján" eddig sem volt kétséges, hogy a "nők 40" kedvezményes nyugdíjjogosultság azokat illeti meg, akik 40 évig nőként dolgoztak, illetve vették igénybe azokat a társadalombiztosítási jogosultságokat, amelyeket a magyar állam gyermekvállalás esetén a nőknek biztosít (ami persze nem igaz, hisz a gyermektelen nőknek is jár a kedvezmény).
A javaslat hazugságokkal teli indoklásában kiemelték: az Alaptörvény egyértelműen rögzíti, hogy Magyarország a születési nemet tartja számon. Ezért eleve nem lehetséges semmilyen a biológiai determinációval ellentétes változás figyelembevétele, de még a magyar szabályozástól idegen, a nemváltást szinte már tetszés szerint lehetővé tévő országokban is elképzelhetetlen, hogy egy, a nők társadalomban játszott kiemelkedő szerepét elismerő jogosultság visszaélésszerűen járhasson azoknak is, akik adott esetben férfiként 39 év munkaviszony után hirtelen nőnek érzik magukat.
És persze, hogy egyértelmű legyen, miért pont most érezték ennek szükségességét, kitértek arra is, hogy a módosítást a folyamatban lévő és a megismételt eljárásokban is alkalmazni kell.
A Fidesz tegnap még csak szóban ment neki az ítéletnek. Az LMBTQ jogokért küzdő ellenzéki politikusokból álló Sokszínű Magyarországért Képviselői Csoport még ennek kapcsán adott ki nyilatkozatot, ami a mai fejleménnyel fokozottan igazzá vált:
Mélységesen elítéljük, hogy a Fidesz-KDNP túlhatalmával visszaélve bírósági ítéleteket támad meg. Ez szemben áll a jogállamiság és a hatalommegosztás alapelveivel, melyek biztosítanák hazánk demokratikus berendezkedését. Üdvözöljük a Veszprémi Törvényszék vonatkozó döntését, s elítéljük Selmeczi Gabriella nyilatkozatát.
Mindemellett az Európai Unió egyik követelése is hazánk felé a szupermérföldköveken belül, hogy a kormány tartsa tiszteletben a bírói függetlenséget. A Fidesz mai nyilatkozatából látszik, hogy Magyarországot nem tekinthetjük demokratikus jogállamnak, hazánk továbbra sem tudja igénybe venni az Európai Uniós forrásokat többek között a Fidesz ilyen jellegű nyilatkozatai miatt.