Valószínűleg a 2022-es nyár még melegebb lesz. A globális felmelegedés már visszafordíthatatlanul tönkretette a kontinensünk éghajlatát.
A 2021-es volt a legmelegebb nyár Európában a feljegyzések kezdete óta az Európai Unió Copernicus Légkörmegfigyelő Szolgálatának (C3S) adatai szerint.
A korábbi legmelegebb nyarak 2010-ben majd 2018-ban voltak, de akkor sem volt ennyire meleg. 2021 augusztusa volt a valaha mért legmelegebb hónap. Az idei nyár most rekordnak számít, de ez csak egy újabb lépés a hosszútávú globális felmelegedés folyamtában.
A Copernicus 1950 óta méri a légköri adatokat, amiket összeegyeztetnek a XIX. század közepéig visszanyúló korábbi adatokkal.
A mediterrán országokban rekordot döntöttek a hőmérsékleti maximumok, miközben északon átlag alatti hőmérsékleteket mértek, keleten pedig az átlagnál magasabbak - olvasható a szolgálat közleményében.
Sosem volt még ilyen meleg: 48,8 fok Szicíliában
Augusztus 11-én a dél-európai kánikula idején Szicíliában 48,8 Celsius-fokot mértek. A Meteorológiai Világszervezet szerint ez az Európában valaha mért legmagasabb hőmérséklet. A hőség Spanyolországot, Görögországot és Törökországot is keményen sújtotta. A forróság miatt egyre gyakrabban keletkeznek pusztító bozóttüzekk.
Mivel a globális felmelegedés egy világszintű probléma sajnos mi magyarok sem vagyunk védve tőle. A magyar mezőgazdaság és az élőhelyeink is veszélyben vannak.
(HVG nyomán, fotó: a kiszáradt Entrepeñas víztározó Spanyolországban)
Újra pusztulnak a halak a Velencei-tóban
Augusztus 13. óta mintegy 300 kg, lokális oxigénhiányban elpusztult halat gyűjtöttek be a Horgász Szövetség tagjai. Ez már a második tömeges halpusztulás idén nyáron a Velencei-tónál.
Tevéket akar tenyészteni Mészáros Lőrinc
A strómannak olyan sok pénze van, hogy nem tud már mit kezdeni vele. Egyre elszálltabb vállalkozásokba fog vele, de elég valószínű, hogy ebből is csak közpénz-szivattyú lesz.
A klímaváltozás ellen nincs vakcina
Százhúsz ország több mint háromezer tudósa adott ki figyelmeztetést.