Vége a fellendülés időszakának, a régi fideszes kampányszöveg visszaüt a kormányzópártra: az átlag rosszabbul él, mint 4 éve, az ország pedig úgy megy előre, hogy közben a kispénzűeket tapossa.
Orbán Viktor 2006 januárjában megtartotta évértékelőjét, amelyben arról beszélt, 2005 a kiábrándulás és a beletörődés éve volt.
„Magyarország beletörődött, hogy rosszabbul élünk”
– mondta akkor. Orbán panaszokkal teli embereket vonultatott fel, akik a hagyományoktól eltérően vidékről érkeztek. Mondanivalójuk rímelt a későbbi kampánnyal és a plakátokon megjelenő szövegekkel: rosszabbul élünk, mint 4 éve.
2005 végén a gazdasági szakpolitikusok már tudták, hogy óriási baj van, ennek ellenére az MSZP-nek sikerült meggyőzni a választókat arról, hogy minden rendben lesz.
Kósa Lajos volt az, aki ezt először nyíltan ki is merte mondani egy interjúban. (Navracsics Tibornak ennél több esze volt.) Aztán jött az őszödi beszéd, a tüntetéssorozat, a válság.
Akkor és most
2006 és 2022 között sok a hasonlóság. 2006-ban az MSZP egy bizonyos programmal nyert választást, viszont kénytelenek voltak az államháztartási hiány miatt egy másik szerint vezetni az országot. Orbán 1000 milliárd forintot osztogatott el a választások előtt, és azt hazudta, nem lesznek megszorítások. Ehhez képes jött az extraprofit-adó, a rezsiemelés, a régi kata kinyírása, az évtizedek óta nem tapasztalt infláció. Orbán nem ilyen kormányzást ígért.
Rosszabbul élünk, mint 4 éve?
Ahhoz, hogy a kérdésre válaszolni tudjunk, sokkal korábbra kell visszamennünk. 2007-2009-ben jelentősen csökkent a bruttó reáljövedelem – vagy mondjuk úgy, az emberek életszínvonala látványosat esett. 2014-ben kezdett el ismét növekedni, ami kitartott nagyjából 2020-ig. Ekkor mondta azt Orbán Viktor, hogy „az utolsó tíz évünk volt a legsikeresebb tíz az elmúlt száz év magyar történetében”. A fideszes szavazók ezt a sikert egyértelműen a kormánynak tulajdonították, valójában viszont kevés közük volt hozzá.
Ebbe robbant bele a covid, ami a világgazdaság valamennyi szereplőjét sújtotta, nagy károkat okozva.
A fellendülésnek vége
Tavaly decemberben bezuhant a boltok forgalma: kb. akkora visszaesést tapasztalhattak a kiskereskedelemben, mint 3 évvel ezelőtt, amikor rengeteg üzlet zárva tartott a járvány miatt. Az élelmiszer-fogyasztás is visszaesett, mégpedig 2008–2009-es szintre – akkor meg válság volt. Ez a két dolog elég erőteljesen jelzi, hogy vége a bőség időszakának. Mi még?
Az Európa-bajnok infláció
2019 januárjában 2,7% volt infláció, az élelmiszereké 4,2%. 2023 januárjában az infláció már 27,4%-on állt, az élelmiszerek drágulása pedig még ennél is brutálisabb, 44% volt.
Hiába gúnyolta kormány a hanyatló nyugatot, ahol csak azért sem fagytak meg az emberek, Európa más, kicsivel demokratikusabban működő országaiban az infláció csökkenése sokkal hamarabb következett be. (Mi még várjuk.) A magyar miniszterelnök „szankciós inflációról” hazudozik, pedig az itthoni brutális áremelkedéseknek éppen a magyar kormány az okozója. A választás előtti osztogatás, majd a választás utáni fosztogatás megtette hatását. A Fidesz nem emelet adót, hanem rátestálta a kereskedőkre, szolgáltatókra – ez csorog most vissza a kisepert államkasszába.
Ahogy írtuk, éppen a legszegényebbek költenek a legtöbbet élelmiszerre. Csakhogy a pénzünk ilyen szintű értéktelenedése mellett egyre kevesebb dolog fér bele a bevásárlásba.
Ki áll a Megafon mögött?
Cikkünkben arra keressük a választ, miből futotta arra a szőnyegbombázásra, amit a közösségi médiában végzett ez a fideszes propagandagyár.
Össze sem hasonlítható a fideszpropaganda által példaként hozott német akkugyár a debreceni gigaüzemmel
Más méretek, más lépték, más lehetőségek, más terhelés. És mindegyik összehasonlításból mi jövünk ki rosszabbul.
5+1 eset, amikor Orbán külföldi választást akart befolyásolni
Egy olyan szélsőséges, korrupciópárti politikusnak, mint Orbánnak nagyon fontos, hogy legyenek hasonlóan elvtelen külföldi társai. Az ő segítségükkel tudja azt a látszatot kelteni, hogy nem is olyan romlott a rendszere, hiszen vannak nemzetközi szövetségesei is. Ennek elérése érdekében pedig számolatlanul költi akár a magyar adófizetői pénzeket is. Mutatunk pár példát: